DeLi Linux Logo

english deutsch español français português türkçe italiano pусский galego 中文

News

Deli Linux Nedir ?

Deli Linux "Hafif Masaüstü" için bir standartır. Eski bilgisayarlar için bir linux dağıtımıdır, 486, Pentium II ve diğerleri. Masaüstü kullanımına odaklanmıştır. E-Posta istemcileri, grafik arayüzlü Web Tarayıcıarı, kelime işlemci ve hesap çizelgesi ile birlikte bir ofis yazılımı, ve diğerleri. Tam yüklemede, Xorg ve geliştirme araçları içerir ve 350 mb dan daha fazla Sabit Disk alanına ihtiyaç duymaz.

İşin sırrı, DeLi Linux hafif masaüstü alternatiflerini kullanır. Eğer son sürüm KDE, GNOME yada Mozilla, için bakıyorsan DeLi Linux seni mutlu etmeyecektir. Test bilgisayarı 486 tabanlı ve 16mb bellekli, ve bütün uygulamalar rahatça çalışıyor.

"Niye Linux'u eski bir donanım için düzenliyorsun ?" diye sorabilirsin. Hala etrafta bir sürü eski bilgisayar var, bu bilgisayarları israf etme ayıbından kurtarabilir. Çoğu insan 4ghz bir makina alıp 1000 $ veya daha fazla veremez, fakat onlar 50 $ verip ebay'dan Pentium I 133 bir bilgisayar alabilirler. Çoğu insanlar hala mutlular 5 yıl önce aldıkları eski bilgisayarlarından. Özellikle yeni donanıma bütçen müsait değilse. Güzel, hala piyasada Win 95 ve 3.1 ler var; bu makinalarda çalışabilen. Fakat bu sürümler MS tarafından artık desteklenmiyor, onlar uzun zamandır üretimde değiller, ve bu eski MS sürümleri için yazılım edinemeyebilirsin.

İnsanlar Deli Linux hakkında ne söylemişler

"Onu kurcalamaktan kendimi tutamıyorum. Sakın eski bilgisayarlarınızı atmayın, Deli Linux yükleyin." (Susan Linton, tuxmachines.org bir Distrowatch incelemesinde)

"Eski 486 bilgisayarımı kullanılabilir yapınca Deli Linux beni çok şaşırttı [...] Pentium III çok hevesli duruyor, AMD64 sistemimden daha hızlı olucak gibi [...] Başka hafif Linux sürümleride var ama, Deli Linux en iyisi." (Stefan Vrabie linux.com adresinde bir incelemesinde)

"Ben ahal ilk Intel makinama sahibim, bir 486DX2 66MHz sistem [...] güncel olarak Deli Linuıx yüklü ve annem , yeni teknolojiyi sevmediğinden dolayı kullanıyor, onu seviyor ve hiç problemsiz kullanıyor." (Usenet gönderisi)

Deli linux bir Türk dağıtımı mı? Öncelikle söylememe izin verin, DeLi Linux uluslar arası bir dağıtım ve Deli Linux'u konuştuğun dile istediğin gibi yapılandırabilirsin, fakat anadili İngilizce. Türkiye'den bazı kullanıcılar söyle düşünebilirler, Deli Linux bir Türk dağıtımı, çünki "deli" bir türkçe kelime. Beni bu ismi seçmeye iten bir sebeb var. Bu "Haifif Masaüstü Linux" için bir özet gibi, fakat o ayrıca Türkçe'de Crazy Linux anlamınada geliyor - ne güzel tesadüf. Eğer merak ettiysen: Ben Türk değilim, ama Türkiye'yi cok seviyorum. Ben Türkiye'de her yil.

DeLi Linux'u Edinmek

Warning: DeLi Linux hala beta. Deli Linux için bir garanti yok, kullan ve kendi riskini al.

BitTorrent yoluyla edin (catwalk'a teşekkürler)

Yükleme diksetlerini indir

Bir port ağacını indir

ISO Mirrors

mihd üzerinden ISO yu indir

mihd üzerinden büyük ISO yu indir(ekstra yazılımlarla örneğin; deli32 ve nx, 242 MB)

Jens üzerinden ISO yu indir

Jens üzerinden büyük ISO yu indir(ekstra yazılımlarla örneğin; deli32 ve nx, 242 MB)

berlios yansısı üzerinden ISO yu indir

darksnow (Brazil) yansısı üzerinden ISO yu indir

Deli Linux ekran görüntüleri

İletişim

Deli Linux'a katkıda bulunmak mı istiyorsun? Ciddi bir hata mı buldun? Öneride bulunmak istiyor musun? Hemen bana bir e-posta yaz.

Powered by BerliOS Logo

Valid XHTML 1.0 Strict